Finał okręgowy IX edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach

W piątek 16 grudnia 2022 roku na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu odbył się finał okręgowy IX edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach. Zakwalifikowani do finału uczniowie wielkopolskich szkół ponadpodstawowych rozwiązywali test z wiedzy o mediach. Jego celem było wyłonienie uczniów, którzy w marcu 2023 roku będą reprezentować okręg wielkopolski w ogólnopolskim finale Olimpiady Wiedzy o Mediach w Warszawie. W tym roku patronat honorowy nad olimpiadą objął Minister Edukacji i Nauki oraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Patronem merytorycznym przedsięwzięcia jest Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej.

Gościem piątkowego finału olimpiady była pani doktor Aleksandra Monkos ze Stowarzyszenia Demagog, która wygłosiła prelekcję na temat: „Fact-checking – jak nie dać się nabrać na fake newsy”. Nadrzędną misja wspomnianego stowarzyszenia jest poprawa jakości debaty publicznej poprzez dostarczanie obywatelom bezstronnej i wiarygodnej informacji. Pani Doktor odpowiada za komunikację Stowarzyszenia Demagog w mediach społecznościowych, a także za działania Akademii Fact-checkingu, w ramach której organizowane są szkolenia dla osób zainteresowanych tematyką fake news oraz dezinformacji.

Laureatami finału okręgowego zostali uczniowie: Kacper Skałecki (Zespół Szkół Ekonomicznych w Śremie); Hanna Helak (Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Pile); Julia Mentel (II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu); Zofia Hardek (II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu); Julia Drąg (II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu); Michalina Nowak (I Liceum Ogólnokształcące im. Rodu Leszczyńskich w Poznaniu); Maja Czarczyńska (II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu); Florian Ziemski (II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu); Amelia Kałużyńska (II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu); Aleksandra Owczarek (Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im Fryderyka Chopina w Żychlinie).

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w ogólnopolskim finale olimpiady!

dr Aleksandra Monkos